Neeme Järvi: “Oleme kraavis”. West Palm Beachi Kravis Center – USA ainus kontserdisaal, kus ERSO esines juba kolmandat korda

Esmaspäeva päikeseline ja soe ennelõuna oli muusikutel vaba. See oli parim aeg nautida Atlandi ookeani suuri laineid ja mõnusat rannaliiva.

Võrreldes eelmise kontserdipaiga St. Augustine’iga on West Palm Beach üle 300 aasta noorem. Tänapäevane asustus tekkis sellele alale 19. sajandi viimastel kümnenditel, kuid rahvuse poolest ei olnud see nii monoliitne kui St. Augustine’i hispaanlaste kogukond. West Palm Beachi saabusid elanikud nii Ameerika kui Euroopa eri paikadest. Linna kiire arengu võtmefiguuriks oli taas kütusemagnaat John Flagler, kes rajas siia mitu suurt hotelli, mis pakkusid tööd arvukale teenindavale personalile ning läbi West Palm Beachi kulges ka Flagleri rajatud Florida Idaranniku Raudtee. Praeguseni on West Palm Beach nii ameeriklaste kui eurooplaste seas populaarne kuurortlinn.

Õhtul ootas päikese paistel ja soolases vees lõõgastunud muusikuid ees kontsert West Palm Beachi uhke Kravis Centeri peasaalis – 2195-kohalises kolme rõduga Alexander W. Dreyfoosi nimelises saalis, mille laval on ERSO esinenud varem juba kahel korral: 2009. aastal Eri Klasi ja 2013. aastal Nikolai Aleksejevi juhatusel. Nüüd oli dirigendipuldis orkestri peadirigent ja Eesti oma mees Floridast – maestro Neeme Järvi.

Proov Kravis Centeris, 29. jaanuar 2018. Garrick Ohlsson, ERSO, dirigent Neeme Järvi ja Brahmsi I klaverikontsert.

Nagu varasematelgi kordadel, oli lavast paremale valgussõõri seatud Eesti, vasakule Ameerika Ühendriikide lipp. Kui eelmisel Ameerika turneel kõlas Elleri “Kodumaine viis” lisaloona, siis seekord, Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale pühendatud turneel, oli see kontserdi avateoseks.

Solistina oli orkestril au tervitada Ameerika nimekaimate pianistide hulka kuuluvat Garrick Ohlssonit – väärikat vanameistrit, kelle rahvusvaheline karjäär sai alguse 48 aastat tagasi triumfaalse esikohavõiduga rahvusvahelisel Chopini klaverikonkursil. Ohlssoni repertuaaris on enam kui 80 klaverikontserti, millest seekord tuli ettekandele Johannes Brahmsi grandioossete mõõtmetega esimene, d-moll. Nii lummav, loomulik, vaba ja pealtnäha vähimagi füüsilise pingutuseta oli see Brahms. Suur pill oli pianisti hiiglaslike kämmalde all sõnakuulelik ja taltsas, võrratult täpne ja helises imeliselt. Lisapalaks esitatud Chopini valss cis-moll kinnitas eelpoolöeldut veelgi.

Garrick Ohlsson, Neeme Järvi ja ERSO Kravis Centeri laval, 29. jaanuar 2018.

Kontserdi teises poole kõlas Sibeliuse kolmas sümfoonia ning lisapalaks Neeme Järvi üks vaieldamatuid lemmikuid, sama helilooja “Andante festivo”. Just selle looga astuti kindlal sammul kraavist ehk Kravise keskusest välja. Loodetavasti ikka selleks, et järgmise turnee ajal naasta.

A post shared by Madis Jürgens (@madisju) on

Kui St. Augustinis oli publik valdavalt hallipäine, siis West Palm Beachis sai tõmmata paralleele lausa Eestiga. Umbes pooleteist tuhande kuulaja hulgas oli suur osa noori ja keskealisi ning nagu juba ette arvata, oli eesti keelt kõnelevate kuulajate hulk suur.

A post shared by Anastassia is here (@nastiquee) on


Eriliselt hea koht publikuga suhtlemiseks on ERSO pikk plaadilett. Eelkõige tullaksegi sealt otsima just äsja kontserdil kuuldud teoseid, kuid kui täpselt neid ei saa, siis midagi sobivat leiab pea igaüks – plaadivalik on rikkalik ja mitmekesine nii repertuaari kui dirigentide-solistide osas. Just plaadileti ja ERSO turneebänneri juurde kogunevad nii vaheajal kui pärast kontserti need, kes oma muljeid jagada soovivad. Nii oleme kuulnud arvukalt lugusid põnevatest elukäikudest ja värvikatest teekondadest, kuidas üks või teine Eesti juurtega inimene on oma elu Ameerikaga sidunud. Lisaks sõjapõgenike järeltulijatele on tekkinud arvukalt neid, kes on Ameerikasse elama asunud viimastel kümnenditel. Lõuna Florida Eesti Selts on neid võõrsil ühendavaks organisatsiooniks, seltsi sekretär Terje Van Schaikiga rääkides jäi kõlama mõte, et lisaks kultuurivahetusele soovitakse enam tähelepanu pöörata ka Eesti ja Ameerika vahelistele ärikontaktidele. Käesoleval aastal on aga kesksed Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale pühendatud üritused.

Kommenteeri: