St. Augustine – turnee esimene kontsert toimus Ameerika vanimas linnas

Laupäeva ennelõunal ootasid meid hotelli ees kaks bussi ning alustasime teed esimese kontserdipaiga, St. Augustine’i suunas. See tõeliselt armas ja romantiline linnake, hispaanlaste poolt asutatud ning tugeva euroopaliku hõnguga, eriliselt kauni puumajadest vanalinna, uhkete hispaaniapäraseid kindluseid meenutavate kivihoonete, sadama ja avatusega Atlandi ookeanile, meelitab tagasi ja põhjalikumalt tutvuma. Seekord oli meie aeg siin paraku väga piiratud.

St. Augustine’i ajalugu ulatub aastasse 1565 ning linn sai nime selle järgi, et hispaanlastest maadeavastajad eesotsas admiral Pedro Menéndeziga märkasid oma laevastikuga tulles siin rannikut 28. augustil ehk Püha Augustinuse päeval. Aastal 1819 loovutas Hispaania oma alad Floridas USAle.

Alates 19. sajandi lõpust on St. Augustine olnud üks Florida olulisi turismisihtpunkte. Seda eelkõige tänu mõjuka kütuse- ja transpordiärimehe Henry Flagleri tegevusele, kes rajas linna arvukalt hotelle ning edendas Florida Atlandi-äärse ranniku elu ulatusliku raudtee, Florida East Coast Railway ehitamisega.

Just Flagleri nime kannab St. Augustine’is 1968. aastal asutatud kolledž, mille ühes saalis ERSO 27. jaanuari õhtul esines. Kolledži luksuslik peahoone on 19. sajandi lõpus Henry Flagleri poolt rajatud endine Ponce de Léoni hotell. Sellele väga lähedal asuv Lewise auditoorim on eelkõige kolledži teatriosakonna päralt, paar korda kuus toimuvad seal ka konserdid. 1991. aastal valminud saalis on publikule 795 istekohta, kõrvalruumid nii publikule kui esinejatele on mitteameerikalikult napid. Saal on nime saanud aga Flagleri Kolledži asutajate, abielupaar Lawrence ja Janet Lewise järgi.

A post shared by ERSO (@ersoinsta) on

Turnee avakava kõlas Arvo Volmeri juhatusel. Alustati Pärdi “Fratresega”, järgnesid Mendelssohni viiulikontsert Triin Ruubeli soleerimisel ja Dvořáki 7. sümfoonia.

Publik on siin valdavalt eakas ja hallipäine, soe ja rõõmsameelne. Reaktsioonid ettekandele olid ülivõrdelised – seisvad ovatsioonid ja braavohüüded. Kusjuures publiku hulgast inimestega rääkides mainiti korduvalt, et nii sooja  vastuvõttu ei pälvi esinejad St. Augustine’is just sageli. Juba varasematest kogemustest oli teada, et parim koht publikuga suhtlemiseks on ERSO CDde müügileti juures. Just siia kogunevad kontserdikülastajad muljeid jagama, kiidavad orkestrit ja dirigenti ning ei varja oma imetlust noore solisti Triin Ruubeli virtuoosse ja mõjuva esituse üle. Just siia kogunevad ka need, kel endal või kelle lähedastel isiklikud suhted Eestiga.

A post shared by ERSO (@ersoinsta) on

Kommenteeri: