Fort Lauderdale’i Broward Center – turnee 14. kontsert

Laupäevahommikune lend Atlantast Fort Lauderdale’i oli meie viimane riigisisene õhureis, järgmine lennuk suunab oma nina juba Euroopa poole.

Atlanta - vaade meie hotelli aknast, 15.11.2013.

Atlanta – vaade meie hotelli aknast, 15.11.2013.

Fort Lauderdale, kontserdisaalile kõige lähemal asunud kanal, 16.11.2013.

Fort Lauderdale, kontserdisaalile kõige lähemal asunud kanal, 16.11.2013.

Enne Fort Lauderdale’is maandumist lendasime üle Floridas asuva Evergladesi Rahvuspargi kirdenurga, tegemist on ühe maailma suurema säilinud mageveesooga, kus elab arvukalt alligaatoreid. Kõrgustest vaadates alligaatoreid küll ei paistnud, küll aga lõputuna tunduv muda. Samal õhtul Fort Lauderdale’i lähistel asuvasse hotelli jõudes saime tungiva hoiatuse hotelli läheduses asuvatesse veekogudesse ujuma mitte minna. Eks põhjuseks ikka need samad allogaatorid.

Fort Lauderdale sai linnaõigused 1911. aastal ning neli aastat hiljem sai sellest äsjaloodud Browardi maakonna keskus. Linna nimetus tuleneb aastail 1835–1842 toimunud sõja ajal siia aladele rajatud kindluste (ingl. k. fort) ning esimese kindluse rajamist juhtinud major William Lauderdale’i nimest. Tegemist oli ühe osaga mitmetest konfliktidest Floridas elanud pärismaalaste ehk seminoolide (üks indiaanisuguharu) ja USA vahelises sõjas (ametlikult: II seminoolide sõda). Tänu rohketele laevatatavatele kanalitele kutsutakse Fort Lauderdale’i ka Ameerika Veneetsiaks. (Seega juba teine “Veneetsia”, kuhu me oma reisil satume – Californias asuva Venice’i pisikesed kanalid ja sillakesed on Fort Lauderdale’i omade kõrval lausa päkapikumõõtu).

Fort Lauderdale'i Broward Center.

Fort Lauderdale’i Broward Center.

Broward Center for the Performing Art

  • avamisaeg: 1991
  • valmimine ideest teostuseni kestis 30 aastat, kuid tulemus on seda väärt, tegemist on ümbruskonna suurima ja parima esituskunstide keskusega
  • keskuse nimi tuleneb Browardi maakonna nimest
  • käimas on suurejooneline juurdeehitus, mis kannab tabavat nimetust “ENCORE!” ehk siis “lisa”, muusikalises kontekstis “publiku soovil esitatav lisapala”. Au-Rene Theater’s – keskuse suures saalis, kus esines ERSO – on juba uuendatud toolid, heli-, valgustus- ja ventilatsioonisüsteemid, juurdeehituste avamine on kavandatud järgmisse aastasse

Suurejooneline juurdeehitusprojekt "ENCORE!", 16.11.2013.

Suurejooneline juurdeehitusprojekt "ENCORE!", 16.11.2013.

Suurejooneline juurdeehitusprojekt “ENCORE!”, 16.11.2013.

Klassikalise muusika kontserdiseeria toob sel hooajal lisaks ERSO-le orkestritest siia jaanuaris New Yorgis resideeriva Orpheuse Kammerorkestri, veebruaris aga Ameerika-turneel olevad Peterburi Filharmoonikud dirigent Nikolai Aleksejeviga (!)

ERSO Ameerika-turnee eelviimane kontsert toimus dirigent Anu Tali käe all. On ju Anu Tali siin pea-aegu kohalik: möödunud nädalal andis ta  eduka debüütkontserdi Sarasota sümfooniaorkestri peadirigendina. Sarasota asub Florida läänerannikul, Fort Lauderdale’ist vaid 350 km kaugusel.

Proov Fort Lauderdale'i Browardi Keskuse Au-Rene Theater’s, 16.11.2013.

Proov Fort Lauderdale’i Browardi Keskuse Au-Rene Theater’s, 16.11.2013.

Kontserdi esimeses pooles kõlanud Tormise Avamäng nr 2 ja Dvořáki Tšellokontsert Narek Hakhnazaryani soleerimisel kui ka Tšaikovski Viies sümfoonia tõid publikult kuuldavale rõõmuhõiked ja südamliku aplausi. Encore’ina tuli kõigi rõõmuks ettekandele Heino Elleri “Kodumaine viis”.

Kontserdi finaaliks oli Tšaikovski Viies sümfoonia. ERSO ja dirigent Anu Tali, 16.11.2013.

Kontserdi finaaliks oli Tšaikovski Viies sümfoonia. ERSO ja dirigent Anu Tali, 16.11.2013.

Lõpuaplaus, 16.11.2013.

Lõpuaplaus, 16.11.2013.

Videoreportaaž kontserdipäevast Fort Lauderdale’is:

Kommenteeri: