ERSO HIINAS. 6. päev – teekond läbi sudu

Kell 10.50 Dalian-Pekingi kiirrongis Panjini nimelise asula läheduses.

Rong tuhiseb üle lumiste-härmas ja suduste lagendike, mööda väikestest Lasnamäge meenutavatest linnadest ja küladest. Tabloo järgi on kiirus vaid 243 km/h. Jätsime hüvasti Daliani uhke hotelli ja mõnusalt mitmekesise hommikusöögilauaga järjest valjeneva ja lõputult korduva “Jingle Bells’i” saatel.

Kuidas ka ei püüa, Hiina maastikus ei leia praegusel aastaajal midagi eriti imetlemisväärset – lage tühermaa räämas külakeste, raagus puude ja ainult aimatavalt läbi sudu paistva päikeserattaga.

Rohkem kui viis tundi kestva sõidu ajal on mõnus mälestusi heietada. 50-aastase orkestristaažiga viiuldaja Imbi-Malle Kuus on näinud igasuguseid aegu: meestekeskset orkestrit 60ndatel, Neeme Järvi hiilgavat tulekut, Peeter Lilje suurepäraseid ettekandeid, Siberi linnu ja eksootilist Kuveiti 1976. aastal, Nikolai Aleksejevi põhjalikku tööd orkestriga. Kuid eriliselt kiidab Imbi-Malle kollektiivi praegust sõbralikku atmosfääri. Tõepoolest, oleme siin suurepärases kokkuhoidvas seltskonnas.

Pekingis soovitatakse spetsiaalsed maskid näo ette panna, et paks sudu tervisele liiga ei teeks. Sudu katab linna aeg-ajalt ja jääb püsima mõneks päevaks või nädalaks, ERSO on sattunud Pekingisse just “õigel ajal”, kui õhureostuse tase on eriti kõrge. Mobiiliäpp näitab, et reostuse osakeste tase õhus on 428 ühikut (maksimum on 500), Dalianis oli see võrdluseks vaid 40. Mask on ebamugav ja takistab kiiremal kõnnakul hingamist ning tänavapildis on märgata, et suurem osa kohalikke seda ei kasuta.

Hotell Beijing International on võimas palee. Hiinas paistab kõik olevat suur ja võimas nagu ka õhtune vastuvõtt, mille korraldajaks on Eesti Suursaatkond Pekingis. Koosviibimist austab oma kohalolekuga ka Eesti suursaadik Marten Kokk. Kõlavad tervituskõned – suursaadik mainib, et Eesti kultuuri kontsentratsioon on hetkel Hiinas päris kõrge, sest vaid nädal tagasi andsid Pekingi Keelatud Linna kontserdisaalis menuka kontserdi Tallinna Kammerorkester ja Eesti Filharmoonia Kammerkoor.

Seejärel lastakse taaskord hea maitsa Hiina köögi heal ja paremal. Naaber teab öelda, et Hiina köögis on üle 1000 erineva roa, paistab, et vähemalt 30 neist on täna lauale toodud.

Eelmisel õhtul Dalianist Pekingi poole teele asunud kohvrireka ootamine paneb kannatuse proovile.

 

Kommenteeri: