ERSO HIINAS. 10. päev – tuledesäras Shanghai

Ometi näeb rongiaknast veidike tõelist Hiina loodust – bambusesalud, künkad, põllud –, aga kahjuks mitte kauaks. Maastikupilt asendub kiiresti taas tühermaade ja nagu maa alt välja ilmuvate tornmajade linnakutega. Rongisõit Wuhanist Shanghaisse kestab kuus tundi.

Shanghai on kahtlemata ERSO külastatud linnadest kõige kaasaegsem, puhtam ja ameerikalikum, kui tänavasildid välja arvata, mis on viimseni kõik hiina keeles. Mida rohkem keskuse poole, seda tihedamaks läheb kõrghoonestus ja seda ägedamalt valgustatud ja modernsemad on majad. Pea iga kõrghoone selles hiiglaslikus klaasist suurlinnas on kui arhitektuuriime ja selle kõige kõrvale mahub ka omajagu rohelust – hoolikalt kunstipäraselt pügatud hekke, palmi- ja lehtpuualleesid, sümmeetrilisi lillepeenraid –, kõikjalt õhkub planeeritust ja läbimõeldust. Buss sõidab üle mitmekordse viadukti.

Bussitransfeerid võtavad Hiinas alati umbes poole rohkem aega, kui isekeskis loodad. Seekord võtab sõit majutuspaika Hotel Central’i läbi hämarduva linna terve tunni. Kesklinna viietärnihotelli mõnus sviit ei teeks häbi ka mõnele riigipeale. Turnee korraldajad on ERSOt tõeliselt hellitanud esmaklassiliste elutingimuste ja korralike õhtusöökidega. Täna õhtul saabub kauaoodatud hetk, mil on lootust taas kohtuda oma armsa kohvriga, kuid ka seekord pikeneb ootusaeg tunnikese võrra.

Shanghai jõeäärse promenaadi linnavaade on kõige säravam just pimedas, siis, kui hoonetel süüdatakse tuhanded värvilised tuled. Enne õhtust vastuvõttu tormavad paljud ersokad enneolematut tuledemöllu imetlema. Õhk on soe, kuid vihma sajab, umbes nagu Eestis jahedal septembripäeval.

Vastuvõtt ja külluslik õhtuöök leiab aset kõrvalasuvas hotellis Shanghai. Tänane õhtusöök on sarnane eelmistele – kogu kollektiiv istub ümber ümmarguste laudade, mille keskel on klaasplaat. Sellele kantakse õhtu jooksul erinevaid roogi – tuntud ja tundmatutest köögiviljadest, lihadest ja mereandidest. Klaasi saab keerata vastavalt sellele, millise roa isu parasjagu on ja ühiselt on tore nuputada, mida üks või teine roog endast kujutab.

Ei tea, kas tingituna peale kippuvast reisiväsimusest või mõeldes homsele viimasesele vastutusrikkale kontserdile, libiseb suurem seltskond vaikselt oma tubadesse juba enne südaööd.

Kommenteeri: