Ameerika-turnee kolmeteistkümnes kontsert – 24. märts, Las Vegas, Artemus W. Ham Concert Hall

Oleme taas liikunud soojema kliima poole – väljas on palmid, ilus päike, üle 20 soojakraadi. Pärast järjekordset lennusõitu maandusime 23. märtsi õhtupoolikul Nevada osariigi suurimas linnas Las Vegases. Kuna õhtul kontserti ei olnud, saime nö „linnaloa” – sukelduda maailma kuulsama hasartmängulinna ööellu.Usun, et kõigil, kes sattusid esmakordselt Las Vegasesse, oli eelnevalt olemas ettekujutus kasiinode suurusest, kuid reaalsuses pidi selle korrutama vähemalt kümnega. Selles linnas pole vist ühtki hoonet, mille esimesel korrusel ei asuks kasiino. Ja selleks pole ainult üks ruum, vaid hoonetekompleksi terve korrus. Majja sisenemisel võis vabalt mänguaparaatide ja -laudade vahele ära eksida, leidmata teed enam välja. Isegi hotelli ei saanud me muudmoodi, kui pidime kõndima läbi kasiinosaali. Inimesi meelitatakse igasuguste meetoditega mängima, nt meie hotellis sai hommikusöögi pea poole võrra odavamalt kasiino kliendikaardi esitamisel. Kliendikaardi sai igaüks endale tasuta ning sellele võis olla  laetud iga inimese jaoks erinev arv tasuta mängukordi, olenevalt igaühe õnnest. Võimalused mängimiseks on siin inimestele nii kättesaadavaks muudetud, et ka kõige ontlikumad meist proovisid vähemalt korra selle kliendikaardiga kasvõi ühesendiste aparaatide taga õnne, tavaliselt küll tulutult.

Maailma meelelahutuspealinnaks tituleeritud Las Vegas pole tegelikult linnana sadatki aastat vana, seetõttu alles arenemisjärgus. Peamise turistidemagneti – linna peatänava Las Vegas Boulevardi (tegelikult rohkem tuntud nime all Las Vegas Strip) nägime igal juhul ära oma kitšilike koopiatega maailma tähtsamatest ehitistest, mis on tuledesäras üsnagi atraktiivsed. Vaikust selle linna kesktänaval ei leia. Pidevalt kostab meelelahutuslikku muusikat ning aeg-ajalt võib näha tänava ääres erinevaid šõusid, näiteks piraatide šõu ja purskaevude šõu, ikka koos uhke ilutulestikuga.

1976. aastal ehitatud üle 1800-kohaline Artemus W. Ham Concert Hall asub Nevada ülikooli hoonetekompleksis ning on Nevada tähtsaim kontserdipaik.

p1060685-vaike

p1060689vaike

p1060677vaike

Kohalike sõnul on Las Vegases inimesi väga raske meelitada sümfooniakontserdile, selles linnas on kergemad lõbustused kahtlemata esikohal. Siiski oli kontserdisaalis rahvast ja orkester andis endast parima. Orkestrantide enda sõnul pole neil Sibeliuse sümfoonia paremini välja tulnud kui nüüd. Veel olid kavas Pärdi „Cantus” ja Prokofjevi Klaverikontsert nr 3. Lisapalaks pakkus Eri Klas välja seekord „Trepaki” „Pähklipurejast”. Dirigendi kelmikas juhatamine tõi kaasa võimsad ovatsioonid.

Järgmisel hommikul alanud tee Las Vegasest Californiasse kulges läbi Mojave kõrbe. See maantee on kõige suurema liiklusõnnetuste arvuga Ameerikas, sest ainult otse kulgev tee uinutab juhte. Tasasel kõrbemaastikul korraldatakse palju kiirendusvõistlusi ning autode kogunemist oli ka bussi aknast näha.

Kommenteeri: